
Vi var sÀkra pÄ att komma tvÄa, för den andra tiken i juniorklassen var Uniquie, som vann juniorklassen pÄ à by-utstÀllningen i maj. Och som Àr vÀldigt söt. Men Muffin blev etta. BÄda fick HP, ingen fick CK.
Muffin blev lite paralyserad, precis som pÄ förra utstÀllningen, sÄ det var inte bÀsta uppvisningen. Men det rÀckte.
Domare var Birgitte Schjöth.
Kritiken:
Typ, storlek, helhetsintryck: UtmÀrkt, Mentalitet: u.a.
Detaljbeskrivning: Mycket vÀlproportionerlig tik, bra huvud och uttryck, bra hals och topline. TillrÀckliga vinklar, rör sig bra, dock nÄgot för lös fram. Mycket bra pÀls och fÀrg.
I BorÄs trÀffade vi Muffins halvsyster Livet's Brur, som blev trea i bÀstatikfinalen, och hennes valp Sigrid, som Muffin alltsÄ Àr moster till.
Moster Muffin! Det lÄter bra.
Sen tittade vi pÄ agility, laget frÄn AlingsÄs skötte sig mycket bra. Vet inte vilken placering de fick, men det gick undan.
Publicerad av Eva kl 19:35. UtstÀllning

Kommentarer
Kommentera