Skip to main content.

Arkiv

Arkiv förSeptember 2007

lördag 29 september 2007

I tv-soffan
Muffin och Nelly halvsover i soffan för att se pÄ Psycho pÄ tv.
För hemskt för mig. Och jag orkar inte heller. Vi har varit pÄ bokmÀssan hela dan och jag Àr trött i fötterna och huvet. Köpte Lydnadsbok, Mopsbok, Olika hundraser-bok.
Och Nelly fick ett Nemi-album signerat av författen.
Den som tagit vÄra höns Àr nu avslöjad: En grÀvling, stor och fet.
Muffin var alltsÄ förmodligen oskyldig hela tiden.
Hon har skÀllt efter nÄgot pÄ kvÀllarna, men vi har aldrig sett vad det var.
Men i gÄr tog Peter den pÄ bar gÀrning med död höna.
Nu törs vi inte slÀppa lös Muffin i trÀdgÄrden nÀr det Àr mörkt. GrÀvlingar kan vara farliga.


tisdag 18 september 2007

idag hade ungdomsgruppen kapplöpning pÄ kapplöpningsbanan i mariedal. Vi tittade först nÀr dom duktiga vinthundarna sprang, sen fick vi testa sjÀlva. Muffin sprang iallafall halva lÄngsidan andra gÄngen,sÄ hon var ganska intresserad av alltihopa.

lördag 15 september 2007

Vi har varit superförkylda sÄ det har inte blivit mycket bloggat. Men till hundtrÀningen kÀmpar vi oss alltid om vi bara kan stÄ pÄ benen. Muffin och Nelly Àr nu halvvÀgs genom grundkursen i agility. Muffin tycker det Àr jÀtteroligt, Àr bra pÄ allt utom att sitta och vÀnta pÄ kommando.
Och Nelly Àr bra och har stort tÄlamod nÀr Muffin vill ta hinder i racerfart om och om igen.
Är det nĂ„gon som vill ha en lika rolig hund som Muffin ska ni hĂ„lla ögonen pĂ„ hemsidan livetspumi.com
Det kanske snart blir nya smÄ pumivalpar dÀr.

söndag 09 september 2007

Nu Àr Curt champion! I gÄr fick han sitt tredje cert och Àven Cacib och blev BIR pÄ en stor norsk utstÀllning.
Muffin har badat, luktade kattkiss vÀldigt mycket plötsligt.
Nelly Àr förkyld, sÄ jag och Muffin Äkte sjÀlva till hundklubben dÀr ungdomarna skulle trÀna flyball.
Jag skulle köra dit bolluppkastarna, sÄ jag var tvungen. Jag lÄtsades att jag var ungdom.
Och Muffin gick pÄ det.
Hon var duktig och börjar bli mera lydig. Det Àr Nelly som trÀnat henne sÄ bra.